Meme Küçültme

Meme küçültme işlemi memelerden yağ ve glanduler dokuların çıkarıldığı operasyonlara verilen isimdir. Bu operasyonların amacı, memelerinin boyutunun küçültülmesi ve ağırlığının azaltılmasıdır. Meme küçültme ameliyatları plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir ve iki ila dört saat arasında sürebilir.

Meme küçültme operasyonlarının temelinde, büyük memeler nedeniyle sorun yaşayan kişilerin daha konforlu bir hayata kavuşması yatmaktadır. 

Meme Küçültme Nedir?

Memenin boyutunu küçültmek ve ağırlığını azaltmak için yapılan cerrahi işlemlere meme küçültme estetiği adı verilmektedir. Büyük memeler kadınlarda sırt ağrısı ve kötü duruş gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun yanı sıra büyük memeler estetik sorunlara da yol açabilmektedir. Memelerinizi küçülterek bu sorunları aşabilir ve daha estetik bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatlarında temel olarak ilgili dokular ya da yağlar kesilerle alınmaktadır. Büyük memeler birçok kadın için yük olabilir. Büyük memenin ağırlığı ve boyutları nedeniyle kronik sırt ağrıları ve boyun ağrıları ortaya çıkabilir. Kimi zaman fıtıklaşmış diskler dahi meydana gelebilir. 

Çok büyük memelerden kaynaklı olarak psikolojik sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu durum aynı zamanda cinsel yaşamınızı ve spor aktivitelerinizi de engeller. Bunun yanı sıra iki memenin de aynı büyüklükte olmaması estetik sorunlara yol açabilir.

Meme küçültme operasyonlarında amaç hastanın şikâyetlerini gidermek ve daha simetrik göğüsler ortaya çıkarmaktır. Meme küçültme ameliyatları duruma göre 2 ila 4 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında ise genellikle 1 gün hastaneden kalmanız gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme operasyonları öncesinde belirli hazırlıkların yapılması gerekir. Doktorunuz ameliyat öncesinde size dikkat etmeniz gerekenleri anlatacaktır. Bunlara uymanız ameliyatın başarısını da etkileyecektir.

Ameliyat öncesinde tüm kaygılarınızı ve sorularınızı doktorunuzla paylaşmalısınız. Bunun yanı sıra ailenizde kanser tedavisi görmüş kişiler varsa mutlaka doktorunuzla bu bilgileri paylaşmanız gerekir. Meme küçültme operasyonları genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Eğer mevcut kullandığınız ilaçlar varsa bunları da doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçların terk edilmesi gerekir. Eğer ameliyattan önce soğuk algınlığı ve benzeri bir hastalığınız varsa bunu da cerrahınızla paylaşmanız gerekir. 

Multivitamin benzeri bir takviye kullanıyorsanız, bunları ameliyattan 3-4 gün kadar önce kesmeniz gerekir. Bunun yanı sıra ameliyattan olabildiğince erken sigarayı bırakmanız gerekir. Sigara kandaki oksijen miktarını azaltmaktadır. Bu durum da yaraların iyileşmesini negatif yönlü etkiler. Sigarayı bırakmanız ameliyatınızın hem başarısını hem de sonrasındaki iyileşme süresini olumlu anlamda etkileyecektir.

Ayrıca meme küçültme operasyonuyla ilgili olarak gerçekçi beklentiler içerisine girmelisiniz. Gerçekçi olmayan hedefler sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme ameliyatı sonrasında genellikle hastalar 1 gün hastanede tutulmaktadır. Ameliyatın ertesi günü taburcu olduktan sonra en az üç gün boyunca evinizde istirahat etmeniz gerekir. Bu ameliyatın ardından ağrı kesici ve antibiyotik kullanmanız gerekecektir. İlaçlarınızı düzenli olarak kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Bunun yanı sıra ameliyatın ardından pansumanlarınızı periyodik olarak yaptırmanız gerekir.

Vücudunuzda iyileşme durumu uzun bir süre boyunca devam edecektir. Bu sebeple ameliyat sonrasında en az 4 hafta boyunca kolunuzu zorlayacak aktiviteler yapmamalısınız. Ağırlık taşıma, itme ve çekme gibi hareketlerden sakınmanız gerekir. Bunun yanı sıra 1 ay boyunca doktorunuz tarafından önerilen sporcu sutyenini de kullanmalısınız. Bu sutyen gece ve gündüz mümkün olduğunca takılmalıdır. Ağrınızı hafifletecek olan sporcu sutyenleri memenin şekillenmesine de yardımcı olacaktır.

Ameliyatın ardından göğüs dokunuzda şişliklerin ve ödemlerin oluşması son derece normaldir. Ödemler 3 ila 4 hafta boyunca hızla azalacaktır. Bu durum vücut direncinize ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişecektir. Memenizin son şeklini alması ise 6 ay ila 12 ay ay sürebilir. Bu süre zarfında zaman zaman batma ve yanma gibi hafif belirtiler hissedebilirsiniz.

Ameliyatın ardından dikiş alımı olmayacaktır. Yaklaşık 3 haftalık bir sürede dikişler eriyerek düşecektir. Meme küçültme ameliyatı sonrasında 1 ay ağır sporlar yapılmamalıdır. Bu sürede yalnızca hafif yürüyüş gibi sporlar yapabilirsiniz. Kolları ve göğüs kaslarını zorlayacak egzersizler son derece sakıncalıdır. Bu kasların zorlanması durumunda göğüs içinde kanamalar yaşanabileceği gibi dikişleriniz de açılabilir.

Ameliyat sonrasında dikkat etmeniz gereken konulardan biri de sigara kullanımıdır. Ameliyat öncesinde kestiğiniz sigara kullanımını ameliyat sonrasında da 1 ay boyunca devam ettirmeniz gerekir. Sigara küçük damarları daraltarak, operasyon bölgesinde doku ve derinin beslenmesini bozacaktır. Bu durum yara iyileşmesinin yavaşlamasına sebep olur. Bunun yanı sıra sigara kullanımı yara açılması, dikiş açılması, hücre tahribatı, hücre ölümü ve iltihap gibi durumlara da neden olabilmektedir.

Meme Küçültme Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Meme küçültme ameliyatı konusunda genel yaklaşım, meme gelişiminin tamamlandığı 18 yaştan sonra bu operasyonların gerçekleştirilmesi yönündedir.

Ameliyattan Sonra His Kaybı Olur mu?

Meme küçültme ameliyatının ardından geçici bir his kaybı yaşanabilmektedir. Buna karşın bu durum kısa zaman içerisinde düzelecektir. İyileşmenin ilerleyen dönemlerinde meme başının hissiyatı yeniden eski halini alacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Kansere Neden Olur mu?

Meme küçültme ameliyatında mevcut dokular azalacağı için kanser oluşum ihtimali de azalmaktadır. Buna karşın kanser riskini sıfırlamadığını unutmamalısınız. Küçültmüş olsanız dahi mevcut meme dokularınızda kanser gelişebilir. Bu sebeple düzenli olarak meme taramalarına devam etmeniz gerekir.

Meme Küçültme Sonrasında İz Kalır mı?

Meme küçültme ameliyatlarında küçük ölçülerde kesiler açılmaktadır. Bu kesi izleri zaman içerisinde çok daha az görünür hale gelecektir. Ameliyat sonrasında bir kısım iz kalsa da zamanla bu izler minimum seviyeye inecek ve belirsiz hale gelecektir.

Randevu Talep Formu

İletişim

Meme estetiğine dair merak ettiğiniz her ne ise için bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp