Meme Büyütme

Meme, günümüzde dişiliğin sembolü gibi bir anlam taşımaktadır. Bu sebeple kadınlar açısından son derece önemlidir. Meme estetiği çok uzun yıllardır uygulanan işlemlerdir. Meme büyütme de bu işlemlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Memelerinin boyutlarından memnun olmayan birçok kadın meme büyütme işlemlerine başvurmaktadır. Meme büyütme ameliyatı oldukça başarılı bir operasyondur.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı; göğüsleri istenen ölçülerin altında olan kadınların başvurduğu bir estetik operasyondur. Günümüzde bu ameliyatlar neredeyse sıradanlaşmıştır. 

Meme büyütme ameliyatlarında içi silikon jel dolu protez kullanılmaktadır. Bu proteze yaygın olarak meme implantı da denmektedir. Son dönemlerde uygun olan hastalar için yağ enjeksiyonları da tercih edilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatında silikonlar, meme etrafındaki tercih edilen küçük kesiklerden girilerek memeye yerleştirilir. Protezler meme dokusuna yerleştirilmemektedir. Meme dokusunun altına ya da göğüs kafesinin önündeki kasların altına yerleştirilmektedir. Uygulamanın nasıl ve hangi seviyede yapılacağına muayene sonucunda hastayla birlikte karar verilmektedir. Meme büyütme ameliyatı olmak isteyen her kişinin farklı bir anatomik yapısı ve deri elastikiyeti vardır. 

Silikon olarak dünya çapında öne çıkan ve kalitesiyle bilinen ürünleri kullanmak önemlidir. Uzun yıllardır kalitesiyle bilinen silikonlar, doğru bir doktor uygulamasıyla birlikte çok başarılı sonuçlar verecektir. Silikonlara dair en sık karşılaşılan sorulardan biri de protezlerin kansere yol açıp açmadığıdır. Yapılan araştırmalar meme protezlerinin meme kanserine neden olmadığını ancak ALCL isimli lenfoma hastalığına çok nadir oranda sebep olabileceğini göstermiştir.  

Meme silikonu memenin ucundan, altından ya da koltuk altından yerleştirilebilir. Ameliyatlar genel anestezi altında yapılmaktadır. Genellikle 45 ila 60 dakika civarında sürmektedir. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalış önerilmektedir. Ertesi gün ise ayağa kalkarak eve gidebilirsiniz. Ameliyat sonrasında 3-4 günlük bir istirahat süresinin ardından günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler ameliyatın başarısını doğrudan etkileyebilir.

Ameliyat öncesinde aspirin kullanılmamalıdır. Vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon olmamalıdır. Bunun yanı sıra kırk yaşın üzerindeki kadınlarda ailede meme kanseri hikayesi varsa mamografik inceleme yapılmalıdır.

Ameliyat öncesinde doktorunuz risklerden bahsederek nasıl bir meme yapısına kavuşacağınızı anlatacaktır. Bunun yanı sıra sigara kullanımı 10 gün önceden bırakılmalıdır. Meme büyütme ameliyatlarında tecrübeli bir plastik cerrah seçimi çok önemlidir. Deneyimli bir cerrah sayesinde komplikasyon olasılığı minimum seviyelere inecektir. 

Yapılacak meme ameliyatı öncesinde doktorunuz dikkat etmeniz gereken faktörleri tek tek anlatacaktır. Bu faktörlere uymanız ameliyatın başarısı üzerinde önemli bir rol oynar. Bununla birlikte ameliyat öncesinde gerçekçi olmayan hedefler belirlememeniz gerekir. Gerçekçi olmayan hedefler ameliyatın sonrasında psikolojinizi etkileyebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrasında genellikle ağrı olmaktadır ve ağrı kesicilerle bu sorun çözülmektedir. Ayrıca göğüste gerginlik hissi olabilir. Göğüslerin büyüdüğünü ilk anda fark edebilir ve hissedebilirsiniz. Göğsünüzün üzerine gerekli baskının sağlanması adına özel bir sargı ya da korse yapılacaktır. Bunun yanı sıra protezin yerleştirildiği alanda oluşabilecek sızıntıları dışarı atabilmek için drenler yerleştirilebilir. Drenler birkaç gün boyunca vücudunuza bağlı olarak kalabilir. Ameliyat sonrasında ilk anlarda hissizlik ya da aşırı hassasiyet oluşabilir. Bunlar oldukça normaldir.

Ameliyattan 6 saat sonra sıvı alımına başlayabilirsiniz. Sabah yapılan ameliyatlarda kimi zaman hasta aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Ameliyat sonrasında ilk bir hafta boyunca sırt üstü yatılmalıdır. Bunun yanı sıra yana dönüşleri de kısıtlamak gerekir.

Ameliyatın ardından 3 gün geçtikten sonra hastanın duş almasına izin verilir. Ameliyattan sonra takılan medikal sütyen 6 hafta boyunca hem gündüzleri hem de gece yatarken takılmalıdır.

Ameliyattan sonraki ilk dört gün komplikasyon oluşumlarının en yoğun olduğu dönemdir. Gerginlik, ödem ve olası renk değişiklikleri bu dönemde görülebilir. Bu dönemde hastanın istirahat etmesi tavsiye edilmektedir. Bu komplikasyonlar bir haftanın ardından hafiflemeye ve kişiden kişiye farklı sürelerde olmak üzere tamamen geçmeye başlar. Kişi ameliyattan 3-4 gün sonra araba kullanabilir, iş yaşamına ve sosyal yaşantısına dönebilir. Sekizinci haftanın ardından ise yüzme, fitness ve tenis gibi sporlara geri dönülebilir.

Zaman geçtikçe ödemler çözülecek ve memenin şekli de giderek iyileşecektir. Bu durum memenin doğal görüntüsüne kavuşmasını da sağlar. Memenin tam şekil alması genellikle 4 ila 6 ay kadar sürmektedir. Bununla birlikte bazı kişilerde bu süre 1 yıla kadar uzayabilir.

Meme büyütme ameliyatının ardından emzirme ile ilgili sorun yaşanmamaktadır. Ameliyat esnasında meme dokusu çıkarılmadığı için süt kanallarının hasar görmesi gibi bir durum da söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle meme büyütme operasyonları sonrasında bebeklerinizi emzirebilirsiniz.

Doğumdan Sonra Meme Büyütme Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

Gebelik ve doğrum süreçleri kadın vücudunda bazı deformasyonlara yol açabilir. Doğum ve emzirme döneminin ardından meme büyütme estetiğine başvurmak için en az 6 ay geçmesi önerilmektedir. Bunun temel nedeni ise bu dönemde yaşanan hormonal değişimler dolayısıyla meme dokusunda değişimlerin yaşanmasıdır.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Meme büyütme ameliyatının ardından tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi iz kalacaktır. Buna karşın kesiler 4-5 santim uzunluğundadır ve oldukça küçüktür. Bu izler zamanla soluklaşarak belirsiz hale gelecektir.

Meme Büyütme için Hangi Yaş Uygundur?

18 yaşında üzerinde olan ve memelerinin boyutundan memnun olmayan herkes bu ameliyatı yaptırabilir. Meme büyütme ameliyatlarında bir üst yaş sınırı da bulunmamaktadır.

Randevu Talep Formu

İletişim

Meme estetiğine dair merak ettiğiniz her ne ise için bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp