Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme operasyonu bir estetik işlemidir. Bu sebeple hastanın beklentileri öğrenilerek, cerrahi planlama buna göre yapılır. Memelerin genel durumuna bakılarak ölçüler çıkarılır ve dikleştirme bu ölçülere göre yapılır.

Eğer hafif bir sarkma varsa kas dokusu altına bir silikon yerleştirilerek memenin dikleştirilmesi sağlanır. Sarkma oranı daha fazlaysa meme küçültülerek dikleştirme sağlanır. Genel olarak silikon protez yardımıyla hem dikleştirme sağlanır hem de memede toparlanma sağlanır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyat yaklaşık olarak 2 ila 4 saat arasında sürmektedir. Meme dikleştirme ameliyatında hafif sarkma olan hastalarda memeye silikon yerleştirilir.

Kimler Meme Dikleştirmeyi Tercih Etmelidir?

Meme dikleştirme ameliyatını 18 yaşını doldurmuş, fiziksel gelişimini tamamlamış ve memelerinde deformasyon sorunu olan herkes yaptırabilir. Sarkma problemine karşın etkili bir çözüm olan meme kaldırma operasyonu sonrasında memelerde ameliyat izleri kalacağı bilinmelidir. Meme dikleştirme ameliyatında oluşacak izlerin kişiden kişiye değişiklik göstereceği bilinmelidir. Bu izlerin ne kadar belirgin bir şekilde kalacağı genel olarak cilt yapınıza bağlıdır. Meme dikleştirme ameliyatı, ciddi anlamda meme sarkması yaşamış ve bu sebeple psikolojik sorunlar yaşayan kişilere yapılmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme dikleştirme ameliyatından önce hasta muayeneden geçilir ve bazı tetkikler yapılır. Metabolizma kaynaklı bir sorun olduğu düşünülen veya bu tip bir olasılık bulunan hastalarda meme ultrasonu me mamografi çekilir. Bu hastaların genellikle 40 yaş üstü olduğu bilinmektedir. Bu tetkiklerin ardından uygun görülmesi halinde meme dikleştirme ameliyatına karar verilir.

Operasyon öncesinde doktorunuz nelere dikkat etmeniz gerektiğini aktaracaktır. Bu tavsiyelere uymanız hem ameliyatın başarısı hem de iyileşme hızı açısından son derece önemlidir. 

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastalar hızla iyileşecektir. Buna karşın sigara kullanan hastalarda bu süreç uzayabilmektedir. Bu sebeple doktorların tavsiyesi genel olarak ameliyat öncesi sigaranın bırakılması ve ameliyattan sonra da yaklaşık 1 ay boyunca kullanılmamasıdır. Bunun yanı sıra antienflamatuar ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların da ameliyattan 2-3 hafta kadar önce bırakılması gerekmektedir. Eğer bunun dışında kullandığınız ilaçlar ve vitamin takviyeleri varsa bu konuda da doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Doktorunuz bu ilaçların bazılarına ara vermenizi isteyebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hastaya doktor önerisine bağlı olarak buz kompresi yapması tavsiye edilebilir. Bunun yanı sıra hasta bir süre boyunca özel bir sutyen takmak zorundadır. Bu sutyen sporcu sutyenine benzeyen bir üründür.

Ameliyatta hastanın her iki memesine de konan dren 1-2 gün sonra çıkarılır. Dren genellikle takılmakla birlikte, doktorlar duruma göre tercih etmeyebilir. Ameliyattan sonra bazı şişlikler ödemler oluşabilir. Bu ödemlerin oluşması son derece normaldir ve memenizin şekli oluşmaya başladıkça ödemler de kaybolacaktır. Memenin istenen son halini alması ise 2 ila 3 ay arasında bir süreyi kapsar.

Göğüs Dikleştirme Operasyonu Sonrasında Tekrar Sarkma Yaşanır mı?

Memelerde sarkmanın yaşanması ameliyatta kullanılan tekniğine ve memenin yapısına bağlıdır. Buna karşın çok uzun bir zaman sarkma yaşanmayacağı ifade edilebilir. Meme dikleştirme operasyonunda silikon kullanılması halinde, silikon büyük ise yaşın ilerlemesine bağlı olarak memelerde belli oranlarda sarkmalar yaşanabileceği bilinmelidir.

Buna karşın bu sarkma hiçbir zaman ameliyattan öncekine benzer şekilde olmayacaktır. Meme protezinin ortalamanın üzerinde olması halinde sarkma olabilir. Bu durum daha sonra meme tekrar açılarak ve protez değiştirilerek düzeltilebilir.

Meme Kaldırma Ameliyatı Sonrasında Emzirme

Göğüs dikleştirme, memenin yapısına ve durumuna bağlı olarak gerçekleştirilen operasyonlardır. Meme kaldırma operasyonunda memenin durumuna bakılarak, eğer çok fazla sarkma varsa,  memenin kendi dokusu kullanır.

Küçük ve sarkık memelerde ise silikon kullanılmaktadır. Ameliyat sırasında süt bezleri hassasiyetle korunmaktadır. Bu sayede ameliyat sonrasında rahat bir şekilde bebeğinizi emzirmeniz beklenmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Memedeki Çatlaklar Geçer mi?

Meme dikleştirme işlemleri estetik operasyonlar içerisinde değerlendirilir. Memenin yapısal olarak estetik bir görselliğe kavuşması sağlanır. Bunun yanı sıra memede oluşan çatlakların ameliyat sonrasında belirginliği azalacaktır.

Ameliyat Sonrasında Memede Kalacak İzler

Meme dikleştirme operasyonlarında kesi yapılır. Bu kesiler sebebiyle ameliyat sonrasında dikiş izi kalacaktır. Bununla birlikte bu izler hızla iyileşecektir. Bu izler ilk zamanlar daha belirgin olsa da zaman içerisinde giderek soluklaşacak ve belirsiz bir hal alacaktır. 

Doğumdan Ne Kadar Sonra Meme Dikleştirme Ameliyatı Olunabilir?

İdeal zaman aralığı, bebeğinizi emzirmeyi bitirdikten 6 ay sonrasıdır.

Meme Dikleştirme Kanser Yapar mı?

Meme dikleştirme operasyonları meme kanseri riskini artırmamaktadır. Bu ameliyatlarda doku azaltma ve artırma gibi bir işlem olmadığı için kanser olmanızı etkileyecek hiçbir faktör yoktur. Bununla birlikte yıllık rutin kontrollerinize devam etmeyi unutmamalısınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Hissizlik Oluşur mu?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında deri ve deri altı dokular kesilip dikildildiği için, zarar gören sinir uçları kendini onarana kadar geçici his değişiklikleri yaşanabilir. Buna karşın uzun vadede kalıcı bir his kaybı çoğu zaman yaşanmamaktadır.

Randevu Talep Formu

İletişim

Meme estetiğine dair merak ettiğiniz her ne ise için bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp