Kepçe Kulak Düzeltilmesi (Otoplasti)

Kulakların olması gerekenden daha dik şekilde, kafadan dışarı doğru uzamaları ve özellikle karşıdan bakışta belirgin olarak görülmeleri kepçe kulak deformitesi olarak adlandırılmaktadır. Faklı derece ve tiplerde olmak üzere toplumda yaklaşık olarak yüzde 5 oranında bu deformite görülmektedir. Bu sorun iki kulakta birden olabileceği gibi tek kulakta da olabilir. Herhangi bir sağlık sorununa neden olmayan kepçe kulak sorunu psikolojik sıkıntılara yol açabilir.

Tedavisi cerrahi müdahale gerektiren kepçe kulak deformitesini düzeltme amacıyla yapılan ameliyatlara ise otoplasti adı verilmektedir. Otoplasti 6 yaştan itibaren yapılabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı tek ya da çift taraflı olarak yapılabilmektedir. Otoplasti için küçük çocuklarda genel anestezi tercih edilirken büyük çocuklar ve erişkinlerde ameliyat lokal anestezi altında yapılmaktadır. Lokal anestezinin yanında sakinleştirici ilaçlar kullanılarak yani sedasyon ile de yapılabilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı için çok sayıda farklı teknik ve yaklaşım vardır. Bunlardan bir kısmı kıkırdaklara dikişler kullanılarak şekil verme yöntemidir. Bir kısmı kıkırdaklara şekil almalarını kolaylaştıracak zayıflatmalar yapmaktır. Bir kısmı ise kıkırdakları kısmen çıkartarak yeniden şekillendirmektir.

Kulak kepçesine dikişlerle şekil vermek, kıkırdakların daha yumuşak olduğu erken yaşlarda daha çok tercih edilmektedir. İleri yaşlarda ise diğer tekniklerin kullanılması gerekebilmektedir. Eğer problem konkal kıkırdağın ileri derecede gelişmesinden kaynaklıyorsa bir miktar kıkırdağın çıkarılması gerekebilir.

Randevu Talep Formu

İletişim

Meme estetiğine dair merak ettiğiniz her ne ise için bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp